روی خط خبر

موضوع: سلامت، تغذیه، تناسب اندام منبع: ساعت 24
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان کدام الگوهای غذایی شما را شادتر می‌کنند؟ از وب سایت ساعت 24 saat24 با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

کدام الگوهای غذایی شما را شادتر می‌کنند؟

ساعت 24-محققان کالج کینگ در لندن اعلام کرده اند الگوهای غذایی مختلف با تاثیر روی هیپوکامپ مغز، نقش مهمی در حالات روحی و روانی افراد دارند.به گزارش مدیکال نیوز تودی، هیپوکامپ منطقه ای از مغز است که در فرایندی به نام عصب زایی یا نوروژنز، سلول های عصبی جدید تولید می کند.

ساعت 24-محققان کالج کینگ در لندن اعلام کرده اند الگوهای غذایی مختلف با تاثیر روی هیپوکامپ مغز، نقش مهمی در حالات روحی و روانی افراد دارند.به گزارش مدیکال نیوز تودی، هیپوکامپ منطقه ای از مغز است که در فرایندی به نام عصب زایی یا نوروژنز، سلول های عصبی جدید تولید می کند. تحقیقات، نوروژنز موجود در هیپوکامپ را با حالات روحی افراد پیوند داده اند؛ به این معنی که تجربیات استرس زا باعث کاهش این فرایند و مصرف داروهای ضدافسردگی باعث تقویت آن می شوند. غذاهای پرچرب و مصرف بیش از حد قند و الکل نیز می تواند روی نوروژنز در بزرگسالان تاثیر منفی بگذارد.به گفته محققان پیروی از برخی الگوهای غذایی اما برای افزایش نوروژنز هیپوکامپ خالی از لطف نیست.به عنوان مثال پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای علائم افسردگی را کاهش می دهد و با افزایش تولید سروتونین، باعث احساس شادی می شود.این رژیم غذایی شامل میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، اسیدهای چرب امگا ۳، غذاهای غنی از فولات و ویتامین D، روغن زیتون، آجیل و دانه ها است.در این رژیم غذایی غلات تصفیه شده، سرخ کردنی ها، محصولات قندی هیچ جایی ندارند. کسانی که از این رژیم غذایی پیروی می کنند باید مصرف گوشت قرمز را به حداقل رسانده و گوشت سفید در حد اعتدال مصرف کنند.تاثیر کاهش مصرف کالری بر بهبود علائم افسردگی نیز ثابت شده است.کاهش مصرف کالری باید طبق نظر پزشک انجام شود. با این حال کاهش ۲۵ درصدی کالری مصرفی برای ۶ ماه، علائم افسردگی را بهبود می بخشد. البته کاهش کالری مصرفی نباید در بلند مدت صورت بگیرد چون به نورون ها آسیب می رساند و علائم افسردگی را تشدید می کند. برخی مطالعات ارتباط بین مصرف پلی فنول ها و بهبود علائم افسردگی را نیز نشان داده اند. پلی فنول ها در قهوه، چای، مرکبات، آجیل و خشکبار، سویا، انگور، حبوبات و ادویه ها یافت می شوند.محققان تاکید می کنند که اگرچه یک رژیم غذایی سالم ممکن است به بهبود سلامت روان کمک کند، اما در صورت طولانی بودن علایم افسردگی یا اضطراب حتما باید به روان پزشک مراجعه کرد.

مطلب با عنوان کدام الگوهای غذایی شما را شادتر می‌کنند؟ از وب سایت ساعت 24 saat24 با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان کدام الگوهای غذایی شما را شادتر می‌کنند؟ از وب سایت ساعت 24 با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به ساعت 24 saat24 مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون