روی خط خبر

موضوع: سلامت، تغذیه، تناسب اندام منبع: انتخاب
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان چرا بلوغ فرزندم اینقدر دیر شده است؟ از وب سایت انتخاب entekhab با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

چرا بلوغ فرزندم اینقدر دیر شده است؟

شروع و اتمام روند بلوغ در افراد كاملا متفاوت است. درواقع مقایسه دو نفر برای تشخیص تعجیل یا تاخیر بلوغ صحیح نیست.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : شروع و اتمام روند بلوغ در افراد كاملا متفاوت است. درواقع مقایسه دو نفر برای تشخیص تعجیل یا تاخیر بلوغ صحیح نیست. در دختران معمولا اولین نشانه بلوغ بزرگ شدن سینه ها است كه این اتفاق می تواند در برخی دختران در سن حدود هشت سالگی رخ دهد، ولی به طور متوسط در سن حدود ده سالگی رخ می دهد. وقوع اولین خونریزی ماهانه معمولا آخرین نشانه شروع بلوغ است كه به طور متوسط دو تا 2.5 سال بعد از بروز اولین نشانه بلوغ رخ می دهد .به عنوان مثال، دختری كه شروع بلوغش در سن 8.5 سالگی بوده به طور عادی در 11 سالگی عادت ماهانه اش شروع می شود.همچنین دخترانی هستند كه به صورت سرشتی و خانوادگی دیر بالغ می شوند. از نظر علمی در صورتی كه تا 12.5 سالگی هیچ نشانه ای از رشد سینه ها در دختر دیده نشود به عنوان تاخیر بلوغ ارزیابی می شود.از طرف دیگر اگر دختری بعد از شروع بلوغ تا پنج سال عادت ماهانه نشود نیز باید بررسی شود. نكته مهم این كه شروع رشد موهای زیر بغل و زهار را نباید نشانه اصلی بلوغ تلقی كنیم.تاخیر و دیر شدن بلوغ بحثی كاملا تخصصی است و من فقط می خواهم در این فرصت كوتاه به چند نكته مهم و كاربردی آن بپردازم: بیشتر والدینی كه از تاخیر بلوغ فرزندشان نگران هستند در واقع او را با همكلاسی ها و دوستانش مقایسه می كنند.همان طور كه گفتیم زمان بلوغ در افراد خیلی متفاوت است و در واقع مهم ترین عامل در این مورد ژنتیك است. فرزندانی كه پدر یا مادرشان دیر به بلوغ رسیده، ممكن است دیر بالغ شوند.یك نوع از تاخیر بلوغ نیز وجود دارد كه بسیار شایع بوده و زمان بلوغ و رشد است. در بسیاری از خانواده های ایرانی یكی از والدین در زمان نوجوانی نسبت به همسالان خود دیرتر رشد كرده و دیرتر به به بلوغ رسیده است. در این موارد فرزندان نیز ممكن است چند سال دیرتر از دیگران بالغ شوند و دیرتر رشد قدی را تجربه كنند.در نهایت به والدین پیشنهاد می كنم در مواردی كه نگران بلوغ فرزند خود هستند به جای تشویش به متخصص اطفال مراجعه كنند تا اگر او لازم دانست پس از بررسی های تخصصی، آرامش را به خانواده باز گرداند. جام جم

مطلب با عنوان چرا بلوغ فرزندم اینقدر دیر شده است؟ از وب سایت انتخاب entekhab با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان چرا بلوغ فرزندم اینقدر دیر شده است؟ از وب سایت انتخاب با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است. جهت مشاهده جزئیات بیشتر به انتخاب entekhab مراجعه نمائید.

اخبار گوناگون